Konkursy wiedzy historycznej
W czerwcu 2013 r. miały miejsce finały wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów w dziedzinie historii dla szkół różnych szczebli.
Nasz Oddział Związku Sybiraków tradycyjnie został zaproszony na finałowe sesje i konferencje.
Poniżej krótkie sprawozdania z trzech spotkań:
- Losy Polaków na Syberii” c.d.
Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie – podobnie jak rok wcześniej – w dniu 13. 06. 2013 r. odbyła się konferencja dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego.
Było to zakończenie edycji konkursu pt. „Z Polski do … Polski – powroty Polaków z syberyjskiego zesłania”, należącego do cyklu „Losy Polaków na Syberii”.
Program:
- Otwarcie konferencji – Małopolski Kurator Oswiaty
- „Układ Sikorski-Majski i jego skutki dla łagierników i deportowanych Polaków w ZSRR” – mgr inż. Aleksandra Szemioth – prezes Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.
- „Warunki egzystencji na zesłaniu i możliwość przetrwania – refleksja Sybiraczki” – prof. Zofia Ciesielska
4. „Polskie Nekropolie Sybiraków w Afryce. Odbudowa polskiego cmentarza w Koji (Uganda)” – dr Hubert Chudzio, mgr Mariusz Solarz –Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie
5. Prezentacja wybranych prac konkursowych.
6. Ogłoszenie listy laureatów oraz wręczenie nagród.
7. Podsumowanie konkursu – p. Teresa Lityńska-Konieczny Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Konkursu „Z Polski…do Polski…”
Zainteresowanie sesją było duże, aula uniwersytecka wypełniona była młodzieżą pod opieką pedagogów. Kilkanaście osób z grona uczniów, a także ich opiekunowie naukowi, zostało nagrodzonych i wyróżnionych.
Trójka finalistek zaprezentowała bardzo dobrze przygotowane streszczenie swoich prac.
Wygłoszone wykłady poszerzyły wiedzę młodzieży na temat wojennych losów Polaków na Syberii, a także na późniejszej tułaczce części z nich m.in. w Afryce.
II. „Losy Bliskich i losy Dalekich . . .”
Na zakończenie IV edycji konkursu „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914 – 1989” dla młodzieży ze szkół z całej Polski miały miejsce dwa uroczyste podsumowania:
– Na poziomie ogólnopolskim 8 czerwca 2013 r. w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie z następującym programem:
– Na poziomie wojewódzkim 14 czerwca 2013 r. W I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie z następującym programem:
Obie sesje pokazały , że młodzież odpowiednio zainspirowana chętnie uczestniczy w konkursach z dziedziny historii. Potrafi w swoim środowisku znaleźć miejsca ciekawych wydarzeń oraz odszukać świadków, a potem pięknie to opracować.
Danuta Trylska-Siekańska
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego – Laureaci Konkursu
Występ chóru szkolnego z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego podczas zakończenia Konkursu