
Różne
Sybiracy na Jasnej Górze – świadectwo wiary i pamięci
Członkowie Związku Sybiraków po raz kolejny zgromadzili się na Jasnej Górze, aby dać świadectwo niezłomnej wiary i uczcić pamięć o wszystkich Polakach zesłanych na Syberię i inne tereny nieludzkiej ziemi. Pielgrzymka ta, od lat wpisana w tradycję środowiska Sybirackiego, stanowi wyraz wdzięczności za ocalenie oraz duchowej łączności z tymi, którzy nie powrócili z zesłania. Jest również przypomnieniem o roli wspólnoty, wiary, nadziei i miłości do ojczyzny w przetrwaniu najtrudniejszych doświadczeń jakie niósł ze sobą krzyż zesłańców.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem poświęconym temu wydarzeniu:
Przetrwali dzięki wierze. Sybiracy z kolejną pielgrzymką na Jasną Górę (pch24.pl)
Wiosenne propozycje dla starszych krakowian
Uwaga: Poniższy artykuł opublikowany w marcu 2022 r. w Dwutygodniku Miejskim KRAKÓW.PL został zamieszczony na stronie krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków za zgodą Pani Anny Okońskiej-Walkowicz’
Anna Okońska-Walkowicz*
Nadchodząca wiosna, malejące zagrożenie pandemią i dostępne środki z budżetu Miasta sprawiają, że krakowscy seniorzy mogą skorzystać z kolejnych inspiracji, nowo zorganizowanych dla nich miejsc oraz nieodpłatnych usług.
Od d 1 kwietnia sieć Centrów Aktywności Seniorów wzbogaci się o pięć kolejnych miejsc, w których osoby starsze będą mogły, zależnie od potrzeb, codziennie się spotykać, uczyć się tańca towarzyskiego, języków obcych, obsługi komputera, zdrowo gotować, wędrować i ćwiczyć oraz pomagać potrzebującym. Nowe centra zyskały dzielnice: Stare Miasto, Krowodrza, Swoszowice, Bieńczyce i Nowa Huta, które zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Z myślą o osobach 60+, które oddają się pasji malowania, w najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na najpiękniejsze prace. Artyści będą mieli czas na ich przygotowywanie do października, a 14 grudnia wybrane przez profesjonalne jury dzieła znajdą się na wystawie w Centrum Kongresowym ICE.
Należący do osób 60+ pasjonaci małych Form literackich zostaną zaproszeni do napisania wspomnienia z lat 80, a wyróżnione prace będą czytane w radiu i publikowane na naszych stronach. Proszę już dzisiaj zacząć myśleć o wydarzeniu, które mogliby Państwo uwiecznić w przesłanym na konkurs wspomnieniu.
1 marca Miasto wznowiło usługę „Meleks dla seniorów 70+i dla osób z niepełnosprawnością 65+”, która zapewni potrzebującym z tych grup pomoc w dotarciu na groby ich bliskich nacmentarzach komunalnych: Rakowice, Grębałów i Batowjce, Chęć skorzystania z usługi nalepy zgłosić trzy dni wcześniej dzwoniąc pod numer infolinii 12 413-33-33 czynnej codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -15.00. Seniorowi może towarzyszyć jedna osoba młodsza. Meleks jest do dyspozycji w poniedziałki, środy i piątki w godzę 10.00 -14.00 przez godzinę, a z udogodnienia można skorzystać cztery razy w roku.
„Złota Rączka” dla osób 60+ to darmowa usługa polegająca na wykonaniu drobnych napraw hydraulicznych, elektrycznych, ślusarskich, stolarskich i malarskich. Aby ją zamówić, należy telefonować w dni powszednie w godz. 10.00 -15.00 pod numer tel. 12-616-78-14.
„Asystent dla seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+” to usługa adresowana do osób, które chcą spacerować, uczestniczyć w życiu kulturalnym i towarzyskim, potrzebują rozmowy i informacji, ale ich stan zdrowia sprawia, że samodzielnie boją się wychodzić z domu. Asystent może też pomóc w robieniu zakupów. Asystent może towarzyszyć jednej osobie przez maksymalnie 50 godzin w kwartale. Usługi asystenckiej nie należy mylić z usługami pielęgnacyjnymi i opiekuńczymi, które zapewnia krakowski MOPS.
Pielęgnacja i profilaktyka stóp — Podolog dla osób 85+ oraz 70+
z niepełnosprawnościami” — to pomoc dla osób, które z racji wieku nie mogą same zadbać o swoje stopy. Specjalista przyjmuje w Centrum Rehabilitacji ,,Znowu w Biegu” przy ul. Odrzańskiej 13/2. W wyjątkowych przypadkach usługi mogą być wykonywane w domu osoby potrzebującej. Na wizytę można się zarejestrować (umówić) pod numerem tel. 609 915 005 od poniedziałku do piątku w goclz.10.00 -14.00. Wszelkie informacje dotyczące życia senioralnego miasta i Form pomocy osobom starszym można uzyskać w Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów, telefonując pod numer 12 445-96-67
*pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej
Spotkania Sybiraków z młodzieżą szkolną Zespołu Szkół Społecznych nr 1 przy ul. Fortecznej w Krakowie – 20 listopada 2013
Konferencja Metodyczna w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie dla nauczycieli nt. zesłań syberyjskich
16 września odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli pt. Świat utracony, świat ocalony … Zesłania na Syberię w edukacji historycznej młodzieży. Głównymi współorganizatorami konferencji byli MDSM w Oświęcimiu, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Przesiedleń i Wypędzeń w Krakowie i Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Patronat honorowy objął m.in. Związek Sybiraków Oddział w Krakowie. Spotkanie miało miejsce w Auli im. W. Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Konferencję rozpoczęły krótkie wystąpienia przedstawicieli organizatorów i instytucji wspierających (w imieniu Związku Sybiraków głos zabrała Aleksandra Szemioth). Program w I sesji obejmował następujące pozycje:
– wykład dr Anny Zapalec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. Losy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu
– spotkanie ze świadkami historii – relacje Stanisławy Wąs-Siemak, prof. Zofii Ciesielskiej (Związek Sybiraków w Krakowie) i Krystyny Pryjomko-Serafin
W sesji II dr Alicja Bartuś z Fundacji MDSM w Oświęcimiu przedstawiła publikację oświęcimskich Sybiraków pt. Świat utracony, świat ocalony, a dr Hubert Chudzio (CDZWiP) zaprezentował i omówił film z wywiadami Sybiraków mieszkających w Anglii.
W III sesji przedstawiono projekty i propozycje warsztatowe w celu realizacji programów edukacji historycznej na temat zesłań syberyjskich. Poszczególne elementy zagadnienia przedstawiły kolejne prelegentki: Katarzyna Białas-Szafraniec i Iwona Pieronek-Tokarz (losy mieszkańców Kresów Wschodnich podczas II wojny światowej), Anna Hejczyk (warsztaty edukacyjne Przerwane dzieciństwo prowadzone przez CDZPiW) oraz Teresa Szakiel (metodyka wykorzystania wspomnień świadków w odniesieniu do podstawy programowej).
Audytorium konferencji stanowili nauczyciele i bardzo licznie zgromadzona młodzież szkolna. Należy mieć nadzieję, że udział w tego typu spotkaniach pogłębi wiedzę na temat trudnego okresu naszej historii – czasu represji sowieckich wobec obywateli polskich.
Poniżej zdjęcia Pani Aleksandry Szemioth.
Misja Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego do Bradford i Leeds.
W dniach 4-18.04.2013 roku, pod kierownictwem dra Huberta Chudzio do Bradford i Leeds w Wielkiej Brytanii udała się czteroosobowa grupa złożona z pracowników Uniwersytetu oraz studentów (dr Adrian Szopa, mgr Alicja Śmigielska, Katarzyna Odrzywołek). Celem wyprawy na Wyspy było przeprowadzenia wywiadów ze świadkami historii, którzy przeżyli tragedię II wojny światowej, zesłani w ostępy Rosji Sowieckiej, przez Irak, Iran, Indie, Afrykę, trafili na stałe do Wielkiej Brytanii. Kolejne wyjazdy są częścią projektu dokumentowania losów Sybiraków pt. „Pokolenia odchodzą – relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Oprócz prac dokumentacyjnych, pracownicy Uniwersytetu wzięli udział w uroczystościach związanych z rocznicą zbrodni katyńskiej. Niezwykłą życzliwością wykazali się mieszkańcy Bradford i Leeds, tak „stara” jak i „młoda” emigracja. W Bradford nieocenioną pomoc okazali: Romana Pizoń – prezes Koła Weteranów, Waldemar Pniewski i Remigiusz Nowak – skupieni wokół Polish Community Center. W Leeds działania misji wspierali: ks. Jan Zaręba – proboszcz polskiej parafii, Magdalena Ions – prezes Rady Parafialnej, Marcin Zajączek oraz państwo Stanisławscy.
W ciągu dwóch tygodni spędzonych w Bradford i Leeds, udało się utrwalić niezwykłe losy aż 46 osób. To kilkadziesiąt godzin bezcennych nagrań w formacie audio i video. Oprócz wywiadów, do archiwum Centrum trafiły tysiące zdjęć oraz dokumentów świadczących o tragicznej historii naszych bohaterów. Wśród nich jest niezwykły kilkutomowy pamiętnik pani Krystyny. Niesłysząca Autorka opisała w nim swoją tułaczkę od Syberii przez Afrykę aż do Wielkiej Brytanii w roku 1948.
Podczas prac w Bradford, do Polskiego Ośrodka zgłosił się Thomas Flynn, pracownik zakładu oczyszczania miasta. Wśród sterty śmieci, znalazł pudełko zawierające rzeczy należące do Antoniego Jaworskiego, żołnierza II Korpusu (m.in. pagony, które świadczą o tym,że był saperem). Znalezione „skarby” zostały przekazane do Archiwum Centrum.
To tylko jeden z licznych przykładów świadczących o tym, jak ważne są prace dokumentacyjne. Misja zakończyła się przed 2 tygodniami. Wczoraj otrzymano smutną wiadomość o śmierci pana Józefa Jaskota – Sybiraka, z którym nagrano wywiad w Bradford… Badania mają więc charakter ratunkowy. Za kilka lat będzie już bowiem za późno…
Efekty prac misji UP w Bradford i Leeds zostaną upowszechnione poprzez przygotowanie wystawy poświęconej niezwykłym losom Sybiraków, produkcję filmu dokumentalnego oraz wydanie publikacji z dołączoną płytą DVD.
Alicja Śmigielska, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń
Zdjęcia pani Reginy Lutyńskiej-Szablowskiej z Opłatka Sybiraków w 2012 r.
Przemawia pani Prezes Związku Sybiraków w Krakowie Aleksandra Szemioth
Przemawia O. Jerzy Kapelan Związku Sybiraków w Krakowie
Pod powyższym zdjęciem Pani Regina napisała:
„Patrzyłam na ustawione na stołach wspaniałe słodkie ciastka i przypomniała mi się powszechnie znana w Związku Sowieckim przypowieść, która powstała z powodu stałego braku cukru i podawała różne sposoby jego spożywania: -w pridumku, – w prigliadku, – w prilizku, – w prikusku.
My, Sybiracy, ponad 70 lat temu mogliśmy tylko myśleć o takich przysmakach – czyli w pridumku!”
Spotkanie pani prof. Reginy Lutyńskiej-Szablowskiej w Vancouver
„Byłam w Vancouver w listopadzie 2011 r. Miałam spotkanie z Polakami tam mieszkającymi. Było około 20 osób w sali przy kościele parafii św. Kazimierza. Przeważnie byli to młodzi ludzie, którzy niewiele wiedzieli o Syberii i losach tam zesłanych. Było wiele pytań. Opowiedziałam o różnych losach Sybiraków i działalności obecnej Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie. Od wielu osób dostałam listy z podziękowaniami.”
Spotkanie z Polakami 7. XI. 2011 r. w Vancouver. Na pierwszym planie
druga od lewej p. Regina Lutyńska-Szablowska
Wizyta delegacji Związku Sybiraków w szkole w Krzęcinie 6-06-2013
W celu podziękowania harcerzom i uczniom do szkoły w Krzęcinie udała się delegacja Związku Sybiraków w osobach: Pani Prezes Aleksandra Szemioth, Pani Barbara Łuczyńska i Pan Stanisław Libura. Odbyło się bardzo przyjemne spotkanie z gronem pedagogicznym i młodzieżą szkolną, na którym został wręczony List z podziękowaniami za występ tej młodzieży w czasie majowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sybiraków w Częstochowie. Wręczono uczniom Dyplom uznania, a też przekazano do biblioteki szkolnej 16 egzemplarzy książek o charakterze wspomnień zesłańców wydanych przez Komisję Historyczną krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków. A z okazji nie dawno minionego Dnia Dziecka obdarowano dzieci słodyczami
Poniżej kilka zdjęć z tej uroczystości
Grono pedagogiczne, harcerze i Pani Aleksandra Szemioth, za nią P. Barbara Łuczyńska
Od lewej: Pan Stanisław Libura i czwarta od lewej Pani Barbara Łuczyńska
„LOSY POLAKÓW na SYBERII”
Pod Patronatem Honorowym Jerzego Millera – Wojewody Małopolskiego i Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w 2012 roku miały miejsce dwie sesje naukowe pod wspólnym tytułem „Losy Polaków na Syberii”.
W organizację sesji zaangażowanych było 6 instytucji działających w Krakowie i Małopolsce: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny, Związek Sybiraków – Oddział w Krakowie, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie.
Obie sesje prowadzone były przez Małopolskiego Kuratora Oświaty pana Aleksandra Palczewskiego.
Pierwsza konferencja inaugurująca projekt edukacyjny odbyła się 22 marca 2012 r. W programie znalazły się 4 referaty i film.( Program tej konferencji umieszczony został biuletynie „Sybirak” nr 63).
Druga sesja naukowo-edukacyjna podsumowująca projekt miała miejsce 11 czerwca 2012 r. W programie znalazły się 4 referaty oraz prezentacja dwu nagrodzonych prac konkursowych wykonanych przez młodzież.
W okresie pomiędzy I i II sesją trwał konkurs historyczny ogłoszony przez Kuratorium Oświaty na temat losów Polaków na Syberii.
Zorganizowanie opisanego przedsięwzięcia dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z całego województwa zasługuje na ogromne uznanie.
Aula na Uniwersytecie Pedagogicznym wypełniona była po brzegi. Tylko 2 pierwsze rzędy krzeseł zarezerwowane były dla ważniejszych gości i Sybiraków. Dalej wszystkie miejsca siedzące (łącznie ze schodkami) zajęte były przez młodzież ze szkól krakowskich i małopolskich.
A młodzież z uwagą i w skupieniu śledziła i słuchała prelekcji.
Danuta Trylska-Siekańska