Ogłoszenia

Wspomnienie o Panu Tadeuszu Sobaszku

Ze smutkiem informujemy, że pan Tadeusz Sobaszek odszedł od nas 11 lutego 2023 roku. Był podpułkownikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku oraz wielce zasłużonym sybirakiem.

Tadeusz Sobaszek wywieziony był do ZSRR wraz z całą rodziną 28 lutego 1940 roku. Do października 1944 roku przebywał w miejscowości Oziernoje pow. Rerz w województwie  Świerdłowskim, a następnie do maja 1945 roku w sowchozie w powiecie Snigirowka w województwie Nikołajewskoje. Warunki, w jakich przebywali polscy zesłańcy były tak ciężkie ,  że w czasie tej zsyłki, bardzo wielu z nich zmarło. Po powrocie do Polski, pan Sobaszek postanowił uczcić  pamięć Polaków zmarłych w czasie katorgi na Uralu w latach 1939 do 1944.  Dzięki jego inicjatywie, zaangażowaniu osobistemu i staraniom postawiono dwa pomniki-obeliski w Oziernoje 15 sierpnia 1997 roku oraz w Kostousowo 15 sierpnia  2007 roku. Przedsięwzięcie  było ogromne, ponieważ pomniki były zaprojektowane i wykonane w Polsce w Myślenicach, skąd pan Sobaszek przewiózł je własnym transportem wraz z konwojem humanitarnym, udającym się do Rosji i Kazachstanu. Odsłonięcie i poświęcenie obelisków odbyło się bardzo uroczyście w obecności kapelana Sybiraków: księdza Edmunda Cisaka oraz  Przedstawiciela Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej. Obecni byli również: vice mer miasta Jekaterienburga, starosta powiatu Rerzewskiego, Dyrektor Administracji miejscowej, jak również przedstawiciel Wspólnoty Polskiej i proboszcz parafii rzymsko-katolickiej  w Jekaterienburgu oraz pop parafii prawosławnej w  Rerz. W uroczystości brała udział  również miejscowa ludność. Na obeliskach umieszczono tablice z nazwiskami deportowanych Polaków, zmarłych w tej okolicy w latach 1939 do 1944. Nadano im pośmiertnie Grupową Odznakę: „ Krzyż Zesłańca Sybiru”. Dzięki panu Tadeuszowi Sobaszkowi pamięć o cierpieniu polskich zesłańców pozostanie na Uralu na zawsze.

Pan Tadeusz Sobaszek był członkiem Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków od 1989 roku. Brał udział  jako asysta i chorąży Pocztu Sztandarowego w wielu patriotycznych i okolicznościowych uroczystościach Związku Sybiraków, organizowanych w Krakowie jak również w innych miastach w Polsce. Był odznaczony Krzyżem Zesłańców Sybiru, Złotą odznaką Zasłużony dla Związku Sybiraków oraz Medalem Pro Patria.

Pan Tadeusz Sobaszek był człowiekiem serdecznym, radosnym, lecz równocześnie sumiennym w pełnieniu swych sybirackich obowiązków. Będziemy o  panu Tadeuszu Sobaszku pamiętać i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom.

Wanda Puszko Tarnawska

Co robić w Krakowie?


Szanowni Sybiracy.
Poniżej terminy wybranych wydarzeń, które odbędą się w Krakowie w najbliższych tygodniach.
Szczegółowe informacje w Punktach Informacji Turystycznej w Krakowie. Zachęcam do udziału

23-29 maja – Festiwal Muzyki Filmowej

4-5 czerwca – Wielka Parada Smoków

5 czerwca – Święto Miasta Smoczy Dzień Otwarty Magistratu

11 czerwca, 18 czerwca – Krakowskie Noce – Noc Teatrów, Noc Tańca

23 czerwca – Pochód Lajkonika – harce konika zwierzynieckiego

24 czerwca – 3 lipca – 31. Festiwal Kultury Żydowskiej

24 czerwca – Wianki -Święto Muzyki

25 czerwca – Summer Jazz Festiwal Kraków

25 czerwca – 30 lipca – Otwarcie Nowego Zamku i Nowego Skarbca Koronnego
Zamek Królewski na Wawelu

30 czerwca – 3 Lipca – Powitanie Smoczego Lata plenerowe pokazy filmów
„Przygody Baltazara Gąbki”, „Jak wytresować smoka”, „Ostatni smok”

2-3 lipca – Festiwal Miłosza

7-10 lipca – ULICA Festiwal

8-10 lipca – Krakowskie Noce -Not Jazzu

16 lipca – Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

17-30 lipca – Krakowskie Miniatury Teatralne

18-24 lipca – Festiwal Pierogów

11-15 sierpnia – Urodziny Smoków – piknik plenerowy

14 sierpnia – Krakowskie Noce – Noc Cracovia Sacra

14-15 sierpnia – BNP Paribas Green Film Festiwal

14-21 sierpnia – Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Z poważaniem

Józef Kołodziej

OGŁOSZENIE

Szanowni Państwo
Niniejszym informuję, że w związku z aktualnie malejącą ilością zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, z dniem 22 lutego br. wznawiamy działalność Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.
Już 22 lutego 2022 r.  nasze biuro przy ul. Basztowej 22 będzie czynne, jak dotychczas w każdy wtorek od godz. 12 do 14
Z poważaniem
Józef Kołodziej

Zaproszenie na uroczystości 10 lutego 2022

Szanowni Sybiracy

Niniejszym w imieniu własnym i Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków zapraszam wszystkich Sybiraków do udziału w uroczystości 82’ rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR w 1940 r., które odbędą się 10 lutego 2022 r., o godz. 10:30 przy Krzyżu Katyńskim na Placu O. Studzińskiego w Krakowie.

Ze względu na sytuację pandemiczną będzie to skromna uroczystość, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Tablicą Sybiraków, w której udział wezmą: Sybiracy, przedstawiciele Harcerzy z Krzęcina oraz pracownicy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Początkowo planowano dalszą część uroczystości w klasztorze
o. Kapucynów, jednak ze względu na remont kaplicy nie odbędzie się, więc spotkanie zakończy się przy pomniku na placu o. Studzińskiego.

Z wyrazami szacunku

Vice prezes Józef Kołodziej

Ogłoszenie

Szanowni Sybiracy

Zarząd Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków informuje, że względu na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok nasze Biuro przy Basztowej 22 w Krakowie w okresie od 15 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022 będzie nieczynne.

Ważne informacje

Szanowni Sybiracy
W imieniu własnym i Krakowskiego Zarządu Związku Sybiraków informuję, że 1 września-2021w 82 rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej o godz. 8 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza Święta, na serdecznie zapraszam. Po mszy będzie podstawiony mikrobus, który zawiezie Sybiraków na Cmentarz Rakowicki pod pomnik Armii Kraków na dalszą część uroczystości rocznicowych.

Jednocześnie przypominam członkom Zarządu, że w najbliższy wtorek tj. 31-08-2021 o godz. 14:OO odbędzie się po wakacyjne posiedzenie Zarządu, na które również bardzo serdecznie zapraszam.
Z poważaniem Vice Prezes Związku Sybiraków
Józef Kołodziej

Informacja

Szanowni Państwo

Niniejszym informuję, że w sierpniu br.  ze względu na okres wakacyjny Biuro Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków będzie czynne w dniu 10 i 31 sierpnia 2021 r. w godz. od 12 do 14 -tej.

Józef Kołodziej

77′ Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Szanowni Państwo

Niniejszym w imieniu Zarządu Krakowskiego  Oddziału Związku Sybiraków oraz własnym zapraszam wszystkich Sybiraków do wzięcia udziału w uroczystościach 77′ Rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w Krakowie 1 sierpnia 2021 roku. Organizatorem uroczystości są: Wojewoda Małopolski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Program Uroczystości: Godz. 17:00 uczczenie minutą ciszy Godziny „W” Rynek Główny przed Bazyliką Mariacką

Godz. 17:02 Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Poległych za Wolność. Pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ABP. Marka Jędraszewskiego

Godz. 18:30 Uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Pl. Matejki

Z poważaniem

Wice Prezes Józef Kołodziej

Ważna informacja

Szanowni Państwo

W związku z coraz mniejszą liczbą zakażeń i chorych na Covd19  oraz ze względu na wprowadzane przez Rząd luzowanie obostrzeń spowodowanych pandemią, Zarząd Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków informuję, że od dnia 18 maja 2021 r,  tj. od najbliższego wtorku, nasze biuro przy ul. Basztowej 22 pok. 15, tel. 12-392-19-09,  wznawia swoją działalność .

Od 18 maja br. biuro będzie czynne, tak jak przed pandemią raz w tygodniu w każdy wtorek w godzinach od 12-14

Długi okres zamknięcia biura z powodu 2 i 3 fali pandemii i nie odbycie w tym roku spotkania opłatkowego, spowodował bardzo duży spadek opłaconych za ten rok składek członkowskich. Dlatego w imieniu Zarządu Związku i własnym  z wracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uregulowanie wszystkich zaległości. Za co z góry serdecznie dziękuję.

Z poważaniem Vice Prezes Józef Kołodziej

Ważna bieżąca informacja

Kraków 15-03-2021

Szanowni Państwo Sybiracy

Na podstawie wcześniejszych informacji wiadomo, że od dłuższego czasu z powodu tzw. drugiej fali pandemii choroby Covi19, a obecnie trzeciej fali pandemii działalność naszego biura przy ul. Basztowej 22, ze względów bezpieczeństwa została zawieszona do odwołania. Z tych też powodów zostało odwołane tradycyjne spotkanie Opłatkowe, które planowaliśmy odbyć 10 stycznia 2021 roku, na którym bardzo wiele osób dokonywało opłacania składek. Ponieważ wznowienie działalności biura nastąpi w trudnym do przewidzenia dzisiaj terminie tj. dopiero w okresie wyraźnego spadku ilości dziennych zakażeń tą groźną chorobą.  Dlatego Zarząd Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków uprzejmie prosi wszystkich członków o uregulowanie wszystkich zaległych składek członkowskich, poprzez wpłaty na poczcie, w banku lub przez Internet na nasze konto bankowe. Prosimy również o przekazanie tej informacji wszystkim znajomym członkom Związku, o których Państwo wiedzą, że nie mają kontaktu poprzez e-mail i naszą stronę Internetową.

Składka członkowska za rok wynosi 50 zł.

Dane do wpłaty:

Nazwa odbiorcy: Związek Sybiraków Oddział w Krakowie

Konto odbiorcy: Bank Pekao S.A. O/Kraków ul. Pijarska 1

Nr konta: 27 1240 4722 1111 0000 4856 2533

Z góry dziękujemy za uregulowanie zaległych składek.

Z poważaniem Vice Prezes Zarządu

Józef Kołodziej