Różne

Ramotowski Józef – Wspomnienie

Z dużym smutkiem żegnamy pana Józefa Ramotowskiego, wielce zasłużonego dla naszego Związku Sybiraka. Pan Józef Ramotowski był deportowany  13 kwietnia 1940 roku do Pawłodarskiej Obłastii w ZSRR i przebywał w mieście Pawłodar. Potem kolejno był w Kujbyszewskim Rejonie i Kalinińskim Sowchozie. Powrót do Polski nastąpił w czerwcu 1946 roku. Po reaktywowaniu Związku Sybiraków w 1989 roku, włączył się w działalność Związku. Dzięki Jego inicjatywie przy Krakowskim Zarządzie Związku Sybiraków została utworzona Komisja Pomocy Polakom na Wschodzie. Pan Józef Ramotowski był  przewodniczącym kilku osobowego zespołu. W latach 1990-2001 zdobywał fundusze   i organizował do Kazachstanu transporty odzieży, żywności, chemii gospodarczej  oraz książek. Wyjechało z darami 15 tirów. Dla dzieci z polskich rodzin zorganizował w Polsce kilka wakacyjnych turnusów. W następnym etapie swej działalności zajął się pomocą dla Polaków w Azji Środkowej. Wspomagał budujące się polskie kościoły w materiały budowlane, farby, materiały izolacyjne i ocieplające oraz instalacje sanitarne i elektryczne. Materiały budowlane gromadził na Politechnice Krakowskiej. Przetransportował Krzyż o konstrukcji stalowej nad jezioro Oziernoje. Krzyż ten o wysokości 12,5 metra i o podstawie 4 metrów, poświęcony został wszystkim zmarłym w tej okolicy zesłańcom. Informuje o tym,  umieszczona na nim tablica.  Pan Józef Ramotowski został odznaczony Krzyżem Zesłańców Sybiru, Medalem Pro Patria i innymi Odznaczeniami Sybirackimi. Wyrazy szczerego współczucia kierujemy do Rodziny Pana Józefa Ramotowskiego i zapewniamy o pamięci o Nim i Jego zasługach dla sybirackiej społeczności.

Pan Józef Ramotowski zmarł 2 stycznia 2025 roku, przeżywszy 95 lat.

Pogrzeb odbędzie się 17 stycznia 2025 roku o godz. 9,00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

W imieniu Zarządu Oddziału Sybiraków w  Krakowie;

Wanda Puszko-Tarnawska

Wiosenne propozycje dla starszych krakowian

Uwaga: Poniższy artykuł opublikowany w marcu 2022 r. w Dwutygodniku Miejskim KRAKÓW.PL został zamieszczony na stronie krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków za zgodą Pani Anny Okońskiej-Walkowicz’

Anna Okońska-Walkowicz*

Nadchodząca wiosna, malejące zagrożenie pandemią i dostępne środki z budżetu Miasta sprawiają, że krakowscy seniorzy mogą skorzystać z kolejnych inspiracji, nowo zorganizowanych dla nich miejsc oraz nieodpłatnych usług.

Od d 1 kwietnia sieć Centrów Aktywności Seniorów wzbogaci się o pięć kolejnych miejsc, w których osoby starsze będą mogły, zależnie od potrzeb, codziennie się spotykać, uczyć się tańca towarzyskiego, języków obcych, obsługi komputera, zdrowo gotować, wędrować i ćwiczyć oraz pomagać potrzebującym. Nowe centra zyskały dzielnice: Stare Miasto, Krowodrza, Swoszowice, Bieńczyce i Nowa Huta,  które zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Z myślą o osobach 60+, które oddają się pasji malowania, w najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na najpiękniejsze prace. Artyści będą mieli czas na ich przygotowywanie do października, a 14 grudnia wybrane przez profesjonalne jury dzieła znajdą się na wystawie w Centrum Kongresowym ICE.

Należący do osób 60+ pasjonaci małych Form literackich zostaną zaproszeni do napisania wspomnienia z lat 80, a wyróżnione prace będą czytane w radiu i publikowane na naszych stronach. Proszę już dzisiaj zacząć myśleć o wydarzeniu, które mogliby Państwo uwiecznić w przesłanym na konkurs wspomnieniu.

1 marca Miasto wznowiło usługę „Meleks dla seniorów 70+i dla osób z niepełnosprawnością 65+”, która zapewni potrzebującym z tych grup pomoc w dotarciu na groby ich bliskich nacmentarzach komunalnych: Rakowice, Grębałów i Batowjce, Chęć skorzystania z usługi nalepy zgłosić trzy dni wcześniej dzwoniąc pod numer infolinii 12 413-33-33 czynnej codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -15.00. Seniorowi może towarzyszyć jedna osoba młodsza. Meleks jest do dyspozycji w poniedziałki, środy i piątki w godzę 10.00 -14.00 przez godzinę, a z udogodnienia można skorzystać cztery razy w roku.

„Złota Rączka” dla osób 60+ to darmowa usługa polegająca na wykonaniu drobnych napraw hydraulicznych, elektrycznych, ślusarskich, stolarskich i malarskich. Aby ją zamówić, należy telefonować w dni powszednie w godz. 10.00 -15.00 pod numer tel. 12-616-78-14.

„Asystent dla seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+” to usługa adresowana do osób, które chcą spacerować, uczestniczyć w życiu kulturalnym i towarzyskim, potrzebują rozmowy i informacji, ale ich stan zdrowia sprawia, że samodzielnie boją się wychodzić z domu. Asystent może też pomóc w robieniu zakupów. Asystent może towarzyszyć jednej osobie przez maksymalnie 50 godzin w kwartale. Usługi asystenckiej nie należy mylić z usługami pielęgnacyjnymi i opiekuńczymi, które zapewnia krakowski MOPS.

Pielęgnacja i profilaktyka stóp — Podolog dla osób 85+ oraz 70+
z niepełnosprawnościami” — to pomoc dla osób, które z racji wieku nie mogą same zadbać o swoje stopy. Specjalista przyjmuje w Centrum Rehabilitacji ,,Znowu w Biegu” przy ul. Odrzańskiej 13/2. W wyjątkowych przypadkach usługi mogą być wykonywane w domu osoby potrzebującej. Na wizytę można się zarejestrować (umówić) pod numerem tel. 609 915 005 od poniedziałku do piątku w goclz.10.00 -14.00. Wszelkie informacje dotyczące życia senioralnego miasta i Form pomocy osobom starszym można uzyskać w Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów, telefonując pod numer 12 445-96-67

*pełnomocnik  prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej

Spotkania Sybiraków z młodzieżą szkolną Zespołu Szkół Społecznych nr 1 przy ul. Fortecznej w Krakowie – 20 listopada 2013

W Społecznym Gimnazjum Nr 1 im Zbigniewa Herberta na ulicy Fortecznej 54 odbyło sie dnia 12 listopada na lekcji historii spotkanie Wandy Puszko-Tarnawskiej z uczniami pierwszej klasy Gimnazjum.Jako bezpośredni świadek historii,  w swoich wspomnieniach z okresu wojny powróciła  do przeżyć wczesnego dzieciństwa, spędzonego na Syberii w okolicach koła podbiegunowego oraz w w pobliżu syberyjskiego miasta Tiumień. Na końcu życzyła uczniom, aby ich dzieciństwo i okres młodości były nadal szczęśliwe i nigdy niezakłócone żadną wojną.
Dnia 20 listopada w Społecznej Szkole Podstawowej Nr 1 im J. Piłsudskiego i Społecznym Gimnazjum Nr 1 im Z. Herberta na ulicy Fortecznej 54, odbyło się spotkanie Sybiraków z uczniami klasy V i VI oraz gimnazjalistami.
Ze strony Sybiraków brali udział: Pani Prezes Aleksandra Szemioth, Wanda Puszko-Tarnawska i Kazimierz Szymański.
Spotkanie zaaranżowała i przygotowała nauczycielka historii Pani Joanna Słoboda-Żaba.
Byliśmy wzruszeni nadzwyczaj serdecznym powitaniem i przyjęciem przez  dyrektora szkoły Jerzego Gizę.
Hol szkoły udekorowany był flagą biało-czerwoną  z umieszczonym na niej portretem Pana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego: Sybiraka i Przyjaciela szkoły.
Takim wystrojem  czuliśmy się uhonorowani i zaszczyceni.
Młodzież zrobiła nam niespodziankę śpiewając  na wstępie spotkania Hymn Sybiraków.
Pani Aleksandra Szemioth wygłosiła wykład na temat zesłań syberyjskich w czasie II wojny światowej.
Wanda Puszko-Tarnawska opowiadała o swoim dzieciństwie, spędzonym na Syberii oraz o przeżyciach i losie najbliższej sybirackiej rodziny.
Kazimierz Szymański wrócił w swoich wspomnieniach do zesłania na daleką północ Syberii, połączenia z Armią Andersa, wyjazd wraz z Nią do Anglii i powrót do kraju.
Młodzież słuchała w ciszy i skupieniu.
Na koniec został dokonany wpis w Księdze Gości: ” Dziękujemy Wam Kochani za zaproszenie nas Sybiraków na spotkanie ze wspaniałą Młodzieżą.
Nie przepadnie Naród, który ma taką Młodzież. Gratulujemy Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom i za wszystko dziękujemy…”
Wanda Puszko-Tarnawska
Poniżej zdjęcia ze spotkana  autorstwa Pani MagdalenyTarnawskiej
 skanowanie0051IMG_5311 IMG_5298
IMG_5299 IMG_5306 skanowanie0052
skanowanie0050  IMG_5323

Konferencja Metodyczna w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie dla nauczycieli nt. zesłań syberyjskich

16 września odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli pt. Świat utracony, świat ocalony … Zesłania na Syberię w edukacji historycznej młodzieży. Głównymi współorganizatorami konferencji byli MDSM w Oświęcimiu, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Przesiedleń i Wypędzeń w Krakowie i  Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Patronat honorowy objął  m.in. Związek Sybiraków Oddział w Krakowie. Spotkanie  miało miejsce w Auli im. W. Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Konferencję rozpoczęły krótkie wystąpienia przedstawicieli organizatorów  i  instytucji wspierających (w imieniu Związku Sybiraków głos zabrała Aleksandra Szemioth). Program w I sesji  obejmował następujące pozycje:

–      wykład dr Anny Zapalec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. Losy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu

–      spotkanie ze świadkami historii – relacje  Stanisławy Wąs-Siemak, prof. Zofii Ciesielskiej (Związek Sybiraków w Krakowie) i Krystyny Pryjomko-Serafin

W sesji II dr Alicja Bartuś z Fundacji MDSM w Oświęcimiu przedstawiła publikację oświęcimskich Sybiraków pt. Świat utracony, świat ocalony, a dr Hubert Chudzio (CDZWiP) zaprezentował  i omówił film z wywiadami Sybiraków mieszkających w Anglii.

W III sesji przedstawiono projekty i propozycje warsztatowe w celu realizacji programów edukacji historycznej na temat zesłań syberyjskich. Poszczególne elementy zagadnienia przedstawiły kolejne prelegentki: Katarzyna Białas-Szafraniec i Iwona Pieronek-Tokarz (losy mieszkańców Kresów Wschodnich podczas II wojny światowej), Anna Hejczyk (warsztaty edukacyjne Przerwane dzieciństwo prowadzone przez CDZPiW) oraz Teresa Szakiel (metodyka wykorzystania wspomnień świadków w odniesieniu  do  podstawy programowej).

Audytorium konferencji stanowili nauczyciele i bardzo licznie zgromadzona młodzież szkolna. Należy mieć nadzieję, że udział w tego typu spotkaniach  pogłębi wiedzę na temat trudnego okresu naszej historii – czasu represji sowieckich wobec obywateli polskich.

Poniżej zdjęcia Pani Aleksandry Szemioth.

skanowanie0040

 

Misja Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego do Bradford i Leeds.

W dniach 4-18.04.2013 roku, pod kierownictwem dra Huberta Chudzio do Bradford i Leeds w Wielkiej Brytanii udała się czteroosobowa grupa złożona z pracowników Uniwersytetu oraz studentów (dr Adrian Szopa, mgr Alicja Śmigielska, Katarzyna Odrzywołek). Celem wyprawy na Wyspy było przeprowadzenia wywiadów ze świadkami historii, którzy przeżyli tragedię II wojny światowej, zesłani w ostępy Rosji Sowieckiej, przez Irak, Iran, Indie, Afrykę, trafili na stałe do Wielkiej Brytanii. Kolejne wyjazdy są częścią projektu dokumentowania losów Sybiraków pt. „Pokolenia odchodzą – relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii” realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oprócz prac dokumentacyjnych, pracownicy Uniwersytetu wzięli udział w uroczystościach związanych z rocznicą zbrodni katyńskiej. Niezwykłą życzliwością wykazali się mieszkańcy Bradford i Leeds, tak „stara” jak i „młoda” emigracja. W Bradford nieocenioną pomoc okazali: Romana Pizoń – prezes Koła Weteranów, Waldemar Pniewski i Remigiusz Nowak – skupieni wokół Polish Community Center. W Leeds działania misji wspierali: ks. Jan Zaręba – proboszcz polskiej parafii, Magdalena Ions – prezes Rady Parafialnej, Marcin Zajączek oraz państwo Stanisławscy.

W ciągu dwóch tygodni spędzonych w Bradford i Leeds, udało się utrwalić niezwykłe losy aż 46 osób. To kilkadziesiąt godzin bezcennych nagrań w formacie audio i video. Oprócz wywiadów, do archiwum Centrum trafiły tysiące zdjęć oraz dokumentów świadczących o tragicznej historii naszych bohaterów. Wśród nich jest niezwykły kilkutomowy pamiętnik pani Krystyny. Niesłysząca Autorka opisała w nim swoją tułaczkę od Syberii przez Afrykę aż do Wielkiej Brytanii w roku 1948.

Podczas prac w Bradford, do Polskiego Ośrodka zgłosił się Thomas Flynn, pracownik zakładu oczyszczania miasta. Wśród sterty śmieci, znalazł pudełko zawierające rzeczy należące do Antoniego Jaworskiego, żołnierza II Korpusu (m.in. pagony, które świadczą o tym,że był saperem). Znalezione „skarby” zostały przekazane do Archiwum Centrum.

To tylko jeden z licznych przykładów świadczących o tym, jak ważne są prace dokumentacyjne.  Misja zakończyła się przed 2 tygodniami. Wczoraj otrzymano smutną wiadomość o śmierci pana Józefa Jaskota – Sybiraka, z którym nagrano wywiad w Bradford… Badania mają więc charakter ratunkowy. Za kilka lat będzie już bowiem za późno…

Efekty prac misji UP w Bradford i Leeds zostaną upowszechnione poprzez przygotowanie wystawy poświęconej niezwykłym losom Sybiraków, produkcję filmu dokumentalnego oraz wydanie publikacji z dołączoną płytą DVD.

Alicja Śmigielska, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń

Zdjęcia pani Reginy Lutyńskiej-Szablowskiej z Opłatka Sybiraków w 2012 r.

Opłatek 2012

Przemawia pani Prezes Związku Sybiraków w Krakowie Aleksandra Szemioth

Opłatek_2_ 2012

Przemawia O. Jerzy Kapelan Związku Sybiraków w Krakowie

Ciastka

Pod powyższym zdjęciem Pani Regina napisała:

„Patrzyłam na ustawione na stołach wspaniałe słodkie ciastka i przypomniała mi się powszechnie znana w Związku Sowieckim przypowieść, która powstała z powodu stałego braku cukru i podawała różne sposoby jego spożywania: -w pridumku, – w prigliadku, – w prilizku, – w prikusku.
My, Sybiracy, ponad 70 lat temu mogliśmy tylko myśleć o takich przysmakach – czyli w pridumku!”

Spotkanie pani prof. Reginy Lutyńskiej-Szablowskiej w Vancouver

„Byłam w Vancouver w listopadzie 2011 r. Miałam spotkanie z Polakami tam mieszkającymi. Było około 20 osób w sali przy kościele parafii św. Kazimierza. Przeważnie byli to młodzi ludzie, którzy niewiele wiedzieli o Syberii i losach tam zesłanych. Było wiele pytań. Opowiedziałam o różnych losach Sybiraków i działalności obecnej Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie. Od wielu osób dostałam listy z podziękowaniami.”

Spotkanie w Vancouver-prezentacja ksiażki

Spotkanie z Polakami 7. XI. 2011 r. w Vancouver. Na pierwszym planie

druga od lewej p. Regina Lutyńska-Szablowska

 

Wizyta delegacji Związku Sybiraków w szkole w Krzęcinie 6-06-2013

W celu podziękowania harcerzom i uczniom do szkoły w Krzęcinie udała się delegacja Związku Sybiraków w osobach: Pani Prezes Aleksandra Szemioth, Pani Barbara Łuczyńska i Pan Stanisław  Libura. Odbyło się bardzo przyjemne spotkanie z gronem pedagogicznym i młodzieżą szkolną, na którym został wręczony List z podziękowaniami za występ tej młodzieży w czasie majowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sybiraków w Częstochowie. Wręczono uczniom Dyplom uznania, a też przekazano do biblioteki szkolnej 16 egzemplarzy książek o charakterze wspomnień zesłańców  wydanych przez Komisję Historyczną krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków. A z okazji nie dawno minionego Dnia Dziecka obdarowano dzieci słodyczami

Poniżej kilka zdjęć z tej uroczystości

Pani Prezes ZS z młodzieżą Grono pedagogiczne, harcerze i Pani Aleksandra Szemioth, za nią P. Barbara Łuczyńska

W środku pani B_Łuczyńska ze Związku Od lewej: Pan Stanisław Libura i czwarta od lewej Pani Barbara Łuczyńska

Pani Prezes ZS z młodzieżą Młodzież podczas muzykowania Muzykująca młodzież.

„LOSY POLAKÓW na SYBERII”

Pod Patronatem Honorowym Jerzego Millera – Wojewody Małopolskiego i Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w 2012 roku miały miejsce dwie sesje naukowe pod wspólnym tytułem „Losy Polaków na Syberii”.

W organizację sesji zaangażowanych było 6 instytucji działających w Krakowie i Małopolsce: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny, Związek Sybiraków – Oddział w Krakowie, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie.

Obie sesje prowadzone były przez Małopolskiego Kuratora Oświaty pana Aleksandra Palczewskiego.

Pierwsza konferencja inaugurująca projekt edukacyjny odbyła się 22 marca 2012 r. W programie znalazły się 4 referaty i film.( Program tej konferencji umieszczony został biuletynie „Sybirak” nr 63).

Druga sesja naukowo-edukacyjna podsumowująca projekt miała miejsce 11 czerwca 2012 r. W programie znalazły się 4 referaty oraz prezentacja dwu nagrodzonych prac konkursowych wykonanych przez młodzież.

W okresie pomiędzy I i II sesją trwał konkurs historyczny ogłoszony przez Kuratorium Oświaty na temat losów Polaków na Syberii.

Zorganizowanie opisanego przedsięwzięcia dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z całego województwa zasługuje na ogromne uznanie.

Aula na Uniwersytecie Pedagogicznym wypełniona była po brzegi. Tylko 2 pierwsze rzędy krzeseł zarezerwowane były dla ważniejszych gości i Sybiraków. Dalej wszystkie miejsca siedzące (łącznie ze schodkami) zajęte były przez młodzież ze szkól krakowskich i małopolskich.

A młodzież z uwagą i w skupieniu śledziła i słuchała prelekcji.

Danuta Trylska-Siekańska

Nowa siedziba Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń

Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń powołał 12 stycznia 2011 roku Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Michał Śliwa w oparciu o uchwałę Senatu Uczelni z dnia 25 października 2010 roku. Jednocześnie ówczesny Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik udostępnił tymczasowo na siedzibę Centrum lokal przy ulicy Brackiej 13,

Centrum Dokumentacji zajmuje się gromadzeniem relacji Sybiraków i osób przesiedlonych z dawnych Kresów na ziemie zachodnie oraz zbieraniem dokumentów i pamiątek. Wspomnienia Sybiraków rozsianych też w różnych częściach świata są nagrywane, spisywane i opracowywane.

Dyrektorem Centrum jest historyk UP dr Hubert Chudzio. Prace te są wykonywane przez dwie panie pod kierownictwem dra Chudzio i współpracujących z nimi wolontariuszy – studentów UP.

Po podpisaniu porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej reprezentowanym przez Rektora Uniwersytetu prof. dr. hab. Michała Śliwę a Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie o współpracy w ramach realizowania zadania pod nazwą: „Podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej”, na rzecz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń udostępniony został krakowski Fort Skotniki, w którym adaptowano pomieszczenia do celów edukacyjnych i przeprowadzono remont wykonany przez wolontariuszy pod kierownictwem dyrektora.

Tam powstanie Muzeum i Archiwum Centrum Dokumentacji.

W niedługim czasie przygotowano wystawę i zaczęto prowadzić warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki współpracy z Oddziałem Związku Sybiraków w Krakowie uczniowie podczas warsztatów mogą spotkać się z osobami, które przeżyły gehennę wywózki.

24 kwietnia 2012 roku odbyło się spotkanie rozpoczynające działalność Centrum w Forcie Skotniki. Wzięli w nim udział m. in.: Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, reprezentanci Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Oświaty, Sybiracy i licealiści.

Po poświęceniu fortu w dniu 24 kwietnia 2012 r. przez Kapelana Sybiraków O. Jerzego Pająka zaprezentowana została wystawa „Wyszli z ziemi niewoli…” o tych Sybirakach, którzy po układzie Sikorski – Majski wraz z wojskiem gen. Andersa opuścili ZSRR. Przedstawiona też została wspomnieniowa wystawa o Matkach Sybiraczkach na podstawie wspomnień ich dzieci, które obecnie mieszkają w Australii.

Częścią ekspozycji jest wypożyczona przez Krakowski Oddział Związku Sybiraków makieta wykonana przez więźnia łagru w Workucie Henryka Kosiora realistycznie oddająca panujące tam warunki.

Prezes Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków Aleksandra Szemioth wyraziła radość z powstania Centrum i z tego, że młodzi ludzie zajęli się dokumentowaniem losów Sybiraków, którzy są świadkami wydarzeń w trudnych latach od 1939 do 1956 r. Zostało Sybiraków tylko około 700 osób w naszym Oddziale Związku. Powiedziała też, że archiwum Związku przypuszczalnie zostanie przekazane w przyszłości Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.

Duża grupa obecnych zgromadziła się wokół prof. Zofii Ciesielskiej, która opowiadała, jak makieta łagru trafiła do Związku Sybiraków w Krakowie oraz o tym , co przedstawiają poszczególne realistyczne scenki przedstawione na makiecie.

Pani Zofia Ciesielska już w kwietniu prowadziła warsztaty z młodzieżą.

12 maja 2012 r. Małopolski Kurator Oświaty p. Aleksander Palczewski zwrócił się do dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego z zaproszeniem do uczestnictwa uczniów i nauczycieli w warsztatach w ramach projektu edukacyjnego „ Losy Polaków na Syberii”.

Proponował aby co roku, nowi uczniowie odwiedzali Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.

Warsztaty te będą niezapomnianą lekcją historii.

K. W.