

/Propozycje/
STYCZEŃ
-11.01 Opłatek Związku Sybiraków Oddział w Krakowie – Zespół Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidzących i Słabowidzących w Krakowie
-28. 01 zebranie Zarządu
LUTY
-10. 02 obchody 85 rocznicy Pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir
-25. 02 zebranie Zarządu
MARZEC
-25. 03 zebranie Zarządu, zorganizowanie wyjazdu do Archiwum IPN w Wieliczce
KWIECIEŃ
-13. 04 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 85 rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir oraz północnych rejonów Kazachstanu
-29. 04 zebranie Zarządu
MAJ
-12. 05 obchody 90 rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego
-17. 05 jednodniowa pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę
-27. 05 zebranie Zarządu
CZERWIEC
-24. 06 zebranie Zarządu
LIPIEC
-04. 07 uroczystości upamiętniające 82 rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego
-22. 07 zebranie Zarządu
SIERPIEŃ
przerwa wakacyjna
WRZESIEŃ
-01. 09 obchody 86 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej
-04. 09 zebranie Zarządu
-17. 09 Dzień Sybiraka i obchody 86 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę
PAŹDZIERNIK
-21.10 zebranie Zarządu
-30.10 złożenie kwiatów i zniczy na grobach zmarłych Sybiraków na Cmentarzu Rakowickim
LISTOPAD
-11.11 obchody 107 rocznicy odzyskania niepodległości
-16.11 pielgrzymka Sybiraków do Sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Czernej
-20.11 obchody 90 rocznicy urodzin Św. Jana Rafała/nawiązanie współpracy ze Szkoła Podstawową nr 1 w Krakowie im. Rafała Kalinowskiego
-25.11 zebranie Zarządu
GRUDZIEŃ
17.12. zebranie Zarządu
Ze smutkiem informujemy, że pan Tadeusz Sobaszek odszedł od nas 11 lutego 2023 roku. Był podpułkownikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku oraz wielce zasłużonym sybirakiem.
Tadeusz Sobaszek wywieziony był do ZSRR wraz z całą rodziną 28 lutego 1940 roku. Do października 1944 roku przebywał w miejscowości Oziernoje pow. Rerz w województwie Świerdłowskim, a następnie do maja 1945 roku w sowchozie w powiecie Snigirowka w województwie Nikołajewskoje. Warunki, w jakich przebywali polscy zesłańcy były tak ciężkie , że w czasie tej zsyłki, bardzo wielu z nich zmarło. Po powrocie do Polski, pan Sobaszek postanowił uczcić pamięć Polaków zmarłych w czasie katorgi na Uralu w latach 1939 do 1944. Dzięki jego inicjatywie, zaangażowaniu osobistemu i staraniom postawiono dwa pomniki-obeliski w Oziernoje 15 sierpnia 1997 roku oraz w Kostousowo 15 sierpnia 2007 roku. Przedsięwzięcie było ogromne, ponieważ pomniki były zaprojektowane i wykonane w Polsce w Myślenicach, skąd pan Sobaszek przewiózł je własnym transportem wraz z konwojem humanitarnym, udającym się do Rosji i Kazachstanu. Odsłonięcie i poświęcenie obelisków odbyło się bardzo uroczyście w obecności kapelana Sybiraków: księdza Edmunda Cisaka oraz Przedstawiciela Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej. Obecni byli również: vice mer miasta Jekaterienburga, starosta powiatu Rerzewskiego, Dyrektor Administracji miejscowej, jak również przedstawiciel Wspólnoty Polskiej i proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Jekaterienburgu oraz pop parafii prawosławnej w Rerz. W uroczystości brała udział również miejscowa ludność. Na obeliskach umieszczono tablice z nazwiskami deportowanych Polaków, zmarłych w tej okolicy w latach 1939 do 1944. Nadano im pośmiertnie Grupową Odznakę: „ Krzyż Zesłańca Sybiru”. Dzięki panu Tadeuszowi Sobaszkowi pamięć o cierpieniu polskich zesłańców pozostanie na Uralu na zawsze.
Pan Tadeusz Sobaszek był członkiem Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków od 1989 roku. Brał udział jako asysta i chorąży Pocztu Sztandarowego w wielu patriotycznych i okolicznościowych uroczystościach Związku Sybiraków, organizowanych w Krakowie jak również w innych miastach w Polsce. Był odznaczony Krzyżem Zesłańców Sybiru, Złotą odznaką Zasłużony dla Związku Sybiraków oraz Medalem Pro Patria.
Pan Tadeusz Sobaszek był człowiekiem serdecznym, radosnym, lecz równocześnie sumiennym w pełnieniu swych sybirackich obowiązków. Będziemy o panu Tadeuszu Sobaszku pamiętać i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom.
Wanda Puszko Tarnawska
Szanowni Sybiracy.
Poniżej terminy wybranych wydarzeń, które odbędą się w Krakowie w najbliższych tygodniach.
Szczegółowe informacje w Punktach Informacji Turystycznej w Krakowie. Zachęcam do udziału
23-29 maja – Festiwal Muzyki Filmowej
4-5 czerwca – Wielka Parada Smoków
5 czerwca – Święto Miasta Smoczy Dzień Otwarty Magistratu
11 czerwca, 18 czerwca – Krakowskie Noce – Noc Teatrów, Noc Tańca
23 czerwca – Pochód Lajkonika – harce konika zwierzynieckiego
24 czerwca – 3 lipca – 31. Festiwal Kultury Żydowskiej
24 czerwca – Wianki -Święto Muzyki
25 czerwca – Summer Jazz Festiwal Kraków
25 czerwca – 30 lipca – Otwarcie Nowego Zamku i Nowego
Skarbca Koronnego
Zamek Królewski na Wawelu
30 czerwca – 3 Lipca – Powitanie Smoczego Lata plenerowe
pokazy filmów
„Przygody Baltazara Gąbki”, „Jak wytresować smoka”, „Ostatni
smok”
2-3 lipca – Festiwal Miłosza
7-10 lipca – ULICA Festiwal
8-10 lipca – Krakowskie Noce -Not Jazzu
16 lipca – Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
17-30 lipca – Krakowskie Miniatury Teatralne
18-24 lipca – Festiwal Pierogów
11-15 sierpnia – Urodziny Smoków – piknik plenerowy
14 sierpnia – Krakowskie Noce – Noc Cracovia Sacra
14-15 sierpnia – BNP Paribas Green Film Festiwal
14-21 sierpnia – Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
Z poważaniem
Józef Kołodziej
Szanowni Państwo
Niniejszym informuję, że w związku z aktualnie malejącą ilością zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, z dniem 22 lutego br. wznawiamy działalność Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.
Już 22 lutego 2022 r. nasze biuro przy ul. Basztowej 22 będzie czynne, jak dotychczas w każdy wtorek od godz. 12 do 14
Z poważaniem
Józef Kołodziej
Szanowni Sybiracy
Niniejszym w imieniu własnym i Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków zapraszam wszystkich Sybiraków do udziału w uroczystości 82’ rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR w 1940 r., które odbędą się 10 lutego 2022 r., o godz. 10:30 przy Krzyżu Katyńskim na Placu O. Studzińskiego w Krakowie.
Ze względu na sytuację pandemiczną będzie to skromna uroczystość, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Tablicą Sybiraków, w której udział wezmą: Sybiracy, przedstawiciele Harcerzy z Krzęcina oraz pracownicy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Początkowo planowano
dalszą część uroczystości w klasztorze
o. Kapucynów, jednak ze względu na remont kaplicy nie odbędzie się, więc
spotkanie zakończy się przy pomniku na placu o. Studzińskiego.
Z wyrazami szacunku
Vice prezes Józef Kołodziej
Szanowni Sybiracy
Zarząd Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków informuje, że względu na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok nasze Biuro przy Basztowej 22 w Krakowie w okresie od 15 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022 będzie nieczynne.
Szanowni Sybiracy
W imieniu własnym i Krakowskiego Zarządu Związku Sybiraków informuję, że 1 września-2021w 82 rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej o godz. 8 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza Święta, na serdecznie zapraszam. Po mszy będzie podstawiony mikrobus, który zawiezie Sybiraków na Cmentarz Rakowicki pod pomnik Armii Kraków na dalszą część uroczystości rocznicowych.
Jednocześnie przypominam członkom Zarządu, że w najbliższy wtorek tj. 31-08-2021 o godz. 14:OO odbędzie się po wakacyjne posiedzenie Zarządu, na które również bardzo serdecznie zapraszam.
Z poważaniem Vice Prezes Związku Sybiraków
Józef Kołodziej
Szanowni Państwo
Niniejszym informuję, że w sierpniu br. ze względu na okres wakacyjny Biuro Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków będzie czynne w dniu 10 i 31 sierpnia 2021 r. w godz. od 12 do 14 -tej.
Józef Kołodziej
Niniejszym w imieniu Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz własnym zapraszam wszystkich Sybiraków do wzięcia udziału w uroczystościach 77′ Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w Krakowie 1 sierpnia 2021 roku. Organizatorem uroczystości są: Wojewoda Małopolski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Program Uroczystości: Godz. 17:00 uczczenie minutą ciszy Godziny „W” Rynek Główny przed Bazyliką Mariacką
Godz. 17:02 Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Poległych za Wolność. Pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ABP. Marka Jędraszewskiego
Godz. 18:30 Uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Pl. Matejki
Wice Prezes Józef Kołodziej