Relacja pracowników Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
W dniach 11-12 maja 2013 roku odbyła się coroczna pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę. W tym roku głównym organizatorem był Krakowski Oddział Związku Sybiraków. Również i my, dzięki uprzejmości Pani Prezes Aleksandry Szemioth, mogliśmy w niej wziąć udział. Nie ukrywamy, że było to dla nas wyróżnienie. Wspólnie z krakowską grupą Sybiraków, wyruszyliśmy z Placu Jana Matejki w stronę Częstochowy. Podczas podróży mieliśmy okazje bliżej się zapoznać z uczestnikami pielgrzymki. Tematem tych rozmów był tragiczny los i doświadczenia syberyjskie. Zaraz po opuszczeniu Krakowa, odmówiliśmy wspólnie modlitwę różańcową w intencji Sybiraków, żyjących i zmarłych, ich rodzin, a także Ojczyzny. Była to dla nas kolejna lekcja historii i patriotyzmu udzielona przez osoby, które były zesłane na nieludzką ziemię.
Po przyjeździe na miejsce około godziny 14:00, mieliśmy czas wolny aby odpocząć i przygotować się do dalszych uroczystości. O godzinie 17:00 Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, zapełniła się pielgrzymami, głównie Sybirakami z Polski i z zagranicy. Msza była koncelebrowana przez kapelanów poszczególnych Oddziałów Związku Sybiraków pod przewodnictwem Krajowego Kapelana Sybiraków, ks. Zdzisława Banasia. Homilię wygłosił o. Jerzy Pająk, Kapelan Krakowskiego Oddziału Związków Sybiraków. Ojciec Jerzy podczas głoszonego słowa podał kilka przykładów rodzin przebywających na Syberii, którym modlitwa i wiara pomogła przetrwać zesłanie.
Po mszy św. o godzinie 18:00 odbyło się spotkanie w Auli im. O. Augustyna Kordeckiego. W Sali zebrało się ponad 350 osób. Zgromadzonych przywitała pani Aleksandra Szemioth, a następnie głos oddała Prezesowi Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, Tadeuszowi Chwiedziowi. Pan Prezes mówił m.in. o potrzebie dokumentowania wspomnień sybirackich, aby nigdy nie zapomniano o tej strasznej karcie historii Narodu Polskiego. W części artystycznej p.t. „W hołdzie polskim zesłańcom Sybiru” zaprezentowała się 7 Drużyna Harcerska Niezależnego Związku Harcerstwa w Skawinie im. Armii Krajowej w Krzęcinie. Młodzi ludzie włożyli całe swoje serce w przygotowaniu programu, co było można zauważyć podczas ich występu. Ta część spotkania kończyła się apelem poległych odczytywanym przez harcerstwo i była bardzo wzruszająca. Po części artystycznej mieliśmy okazję zaprezentować działalność CDZWiP UP w Krakowie i zaprosić licznie zgromadzone Koła Sybiraków do współpracy.
W niedzielę, 12 maja o godzinie 10:00 odbył się uroczysty apel poległych. Następnie przy akompaniamencie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej złożono kwiaty przy pomniku – Mauzoleum Ofiar Sybiru i Zbrodni Katyńskiej. Najbardziej podniosłą chwilą był uroczysty przemarsz 19 pocztów sztandarowych. Widok ten na długo zostanie w naszej pamięci.
Udział w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków na Jasną Górę
w Częstochowie był dla nas dużym przeżyciem. Jeszcze raz gorąco dziękujemy za zaproszenie. Wszystkie osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami serdecznie zachęcamy do kontaktu:
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP w Krakowie
ul. Bracka 13 p.113, 31-005 Kraków
Fort Skotniki, ul. Kozienicka 24
Tel. 12 421 49 55
Biura czynne od poniedziałku do piątku w godz.8.30-16.00
Poniżej zdjęcia wykonane przez: Alicję Śmigielską i Mariusza Solarza