Spotkania Sybiraków z młodzieżą szkolną Zespołu Szkół Społecznych nr 1 przy ul. Fortecznej w Krakowie – 20 listopada 2013

W Społecznym Gimnazjum Nr 1 im Zbigniewa Herberta na ulicy Fortecznej 54 odbyło sie dnia 12 listopada na lekcji historii spotkanie Wandy Puszko-Tarnawskiej z uczniami pierwszej klasy Gimnazjum.Jako bezpośredni świadek historii,  w swoich wspomnieniach z okresu wojny powróciła  do przeżyć wczesnego dzieciństwa, spędzonego na Syberii w okolicach koła podbiegunowego oraz w w pobliżu syberyjskiego miasta Tiumień. Na końcu życzyła uczniom, aby ich dzieciństwo i okres młodości były nadal szczęśliwe i nigdy niezakłócone żadną wojną.
Dnia 20 listopada w Społecznej Szkole Podstawowej Nr 1 im J. Piłsudskiego i Społecznym Gimnazjum Nr 1 im Z. Herberta na ulicy Fortecznej 54, odbyło się spotkanie Sybiraków z uczniami klasy V i VI oraz gimnazjalistami.
Ze strony Sybiraków brali udział: Pani Prezes Aleksandra Szemioth, Wanda Puszko-Tarnawska i Kazimierz Szymański.
Spotkanie zaaranżowała i przygotowała nauczycielka historii Pani Joanna Słoboda-Żaba.
Byliśmy wzruszeni nadzwyczaj serdecznym powitaniem i przyjęciem przez  dyrektora szkoły Jerzego Gizę.
Hol szkoły udekorowany był flagą biało-czerwoną  z umieszczonym na niej portretem Pana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego: Sybiraka i Przyjaciela szkoły.
Takim wystrojem  czuliśmy się uhonorowani i zaszczyceni.
Młodzież zrobiła nam niespodziankę śpiewając  na wstępie spotkania Hymn Sybiraków.
Pani Aleksandra Szemioth wygłosiła wykład na temat zesłań syberyjskich w czasie II wojny światowej.
Wanda Puszko-Tarnawska opowiadała o swoim dzieciństwie, spędzonym na Syberii oraz o przeżyciach i losie najbliższej sybirackiej rodziny.
Kazimierz Szymański wrócił w swoich wspomnieniach do zesłania na daleką północ Syberii, połączenia z Armią Andersa, wyjazd wraz z Nią do Anglii i powrót do kraju.
Młodzież słuchała w ciszy i skupieniu.
Na koniec został dokonany wpis w Księdze Gości: ” Dziękujemy Wam Kochani za zaproszenie nas Sybiraków na spotkanie ze wspaniałą Młodzieżą.
Nie przepadnie Naród, który ma taką Młodzież. Gratulujemy Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom i za wszystko dziękujemy…”
Wanda Puszko-Tarnawska
Poniżej zdjęcia ze spotkana  autorstwa Pani MagdalenyTarnawskiej
 skanowanie0051IMG_5311 IMG_5298
IMG_5299 IMG_5306 skanowanie0052
skanowanie0050  IMG_5323