183 Rocznica Powstania Listopadowego – 30 listopad 2013

29 listopada – 183′ rocznica wybuchu Powstania Listopadowego –  była w Krakowie obchodzona w dwóch  miejscach. Pierwsza część odbyła się o 12-tej w południe na Cmentarzu Rakowickim przy pomniku i grobowcu Powstańców Listopadowych i Styczniowych. Przybyło dużo delegacji młodzieży szkolnej ze swoimi sztandarami, byli przedstawiciele władz Krakowa, Wojska Polskiego, a też kombatanci, w tym Sybiracy z pocztem sztandarowym. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes Wojewódzkiej Rady Kombatantów P. Dionizy Smyk, pięknie przemówił i prowadził modlitwę Kapelan organizacji kombatanckich Ojciec Jerzy Pająk. Hymn Państwowy i składanie kwiatów zakończyły uroczystość. Kolejną część obchodów zorganizował Krakowski Garnizon WP na placu Matejki, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, po wcześniej odprawionej Mszy św. w kościele O.O. Pijarów.

W tej części wzięła udział P. Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na  uchodźctwie, Ryszardzie Kaczorowskim.

Również  29 listopada  kilka osób z naszego Związku (Barbara Łuczyńska, Stanisław Libura i Aleksandra Szemioth) odwiedziło Szkołę w Krzęcinie. Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły i harcerzy wzięliśmy udział w uroczystym nadania szkolnej drużynie harcerskiej imienia batalionu Armii Krajowej „Biedronka”. Uroczystość ta była połączona ze wspomnieniem o rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W trakcie wieczornicy grupa harcerzy otrzymała Krzyże Harcerskie.

Poniżej zdjęcia z uroczystości autorstwa Pani Wandy Puszko -Tarnawskiej

skanowanie005329 26 skanowanie0054 1312 7 5 3 30 1 27 22skanowanie0055skanowanie0056