XVI Ogólnopolski Zjazd Klubu Pawłodarczyków i Sierot Syberyjskich

W dniach 20. 06. 2014 r. – 26. 06. 2014 dwóch członków Zarządu Oddziału Krakowskiego Związku Sybiraków: Roman Szabłowski i Barbara Łuczyńska wzięło udział w XVI Zjeździe Klubu Pawłodarczyka i Sierot Syberyjskich organizowanym przez Oddział Poznański naszego Związku w Rewalu k/ Kołobrzegu.

W Zjeździe wzięło udział około 70 osób – członków Ogólnopolskiego Klubu Zesłańców do obwodu pawłodarskiego w Kazachstanie, którzy zebrali się już po raz szesnasty, a od dwóch lat dołączyły do nich sieroty z syberyjskich domów dziecka, które po raz kolejny zostały „osierocone” po śmierci ich opiekuna i dobrego ducha p.   Grabskiego z Olsztyna.

Organizatorzy , na czele z prezesem Oddziału Poznańskiego p. Wincentym Dewojną zapewnili nie tylko komfortowe warunki pobytu w Ośrodku Wczasowym „Jantar” w Rewalu, ale bardzo atrakcyjny program pobytu:

Po uroczystym otwarciu spotkania, wysłuchaniu Hymnu Sybiraków w przepięknym wykonaniu przez młodzież z Poznania, uczczeniu minutą ciszy zmarłych kolegów, oraz udekorowaniu Krzyżami Sybiru i innymi odznaczeniami zasłużone osoby, przemaszerowano na Plac Sybiraka, gdzie w obecności Burmistrza i władz lokalnych złożono kwiaty i zapalono znicze przed obeliskiem upamiętniającym Sybiraków którzy w 1946 roku osiedlili się w Rewalu i okolicach.

Należy zaznaczyć, że w tej maleńkiej miejscowości kultywowana jest pieczołowicie pamięć o Sybirakach, czego między innymi dowodem są jeszcze trzy inne miejsca poświęcone Zesłańcom Sybiru; 2 głazy z tablicami przed miejscowym Kościołem oraz na terenie Ośrodka „Jantar”.

Dzień pierwszy Zjazdu kończył się wzruszającym koncertem zespołu młodzieżowego z Poznania.

W dniu następnym – niedziela, podstawionymi autobusami udano się do Pustkowa (6 km za Rewalem) na polową Mszę świętą w intencji Sybiraków, przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei (repliki Krzyża na Giewoncie). Oprawę muzyczną zapewniła ponownie młodzież z Poznania oraz Bractwo św. Stanisława ze Szczecina w „strojach organizacyjnych”.

W kolejnym dniu na zaproszenie Marynarki Wojennej udano się do Portu 8 Floty Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, gdzie serdecznie przywitał kontradmirał Jarosław Zygmunt. Gościnni gospodarze zapewnili bogaty program zwiedzania: po prelekcji w sali wykładowej na temat historii Floty Polskiej odbył się rejs kutrem wojskowym KTR 853 po basenie Portu wojennego z wyjściem na Kanał Piastowski, opłynięciem wyspy Mielin i wypłynięciu rzeką Świną do Portu transportowo -handlowego. Następnie zwiedzano okręt ORP Gniezno – z przewodnikiem porucznikiem M.W. Lewandowskim. Wycieczkę zakończono odwiedzeniem Izby pamięci w centrum miasta.

Szczególne podziękowania należą się panu Komandorowi Ernestowi Rainerowi, który towarzyszył przez cały czas wycieczce, zadbał o wszystko i serdecznie opiekował się już nie w pełni sprawnymi Sybirakami.

W kolejnym dniu Zjazdu Organizatorzy wraz z Gospodarzami OW „Jantar” przygotowali ognisko, grill, śpiewy, a nawet tańce przy muzyce „na żywo”.

Podczas całego Zjazdu dwie Panie z tworzącego się Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku nagrywały wspomnienia Sybiraków, jak również prosiły o nadsyłanie na adres Muzeum (15-089 Białystok ul. J. Kilińskiego 7) pamiątek z zesłania.

Zjazd oficjalnie zakończył się 25. 06. 2014. koncertem skrzypcowym Sybiraka Janusza Dąbrowskiego, wspólnym zdjęciem i podziękowaniami dla Właścicieli Ośrodka „Jantar” i wszystkim pracownikom.

Na podkreślenie zasługuje niezwykła atmosfera, o którą dbają Organizatorzy – jest czas na część oficjalną, podziękowania za współpracę z władzami lokalnymi i środowiskiem, odznaczenia, dawania świadectwa prawdzie, pamięć o tych co nie wrócili, indywidualne wspomnienia, ale też wypoczynek nad morzem, zawieranie przyjaźni, wspólne śpiewy, tańce i zabawę, co było dobrym przykładem dla młodego pokolenia towarzyszącemu Zjazdowi.

Żegnając uczestników Prezes W. Dewojna zaprosił na kolejny Zjazd do Rewala w przyszłym roku, również nowych odszukanych Zesłańców wraz z osobami towarzyszącymi, zwłaszcza z wnukami.

Poniżej zdjęcia wykonane podczas zjazdu przez Marka Łuczyńskiego:

DSCF1426 DSCF1395 DSCF1405

DSCF1403 DSCF1443 DSCF1424

DSCF1433