Wspomnienie o śp. Pani Prezes Aleksandrze Szemioth

Dnia 2 stycznia 2021 roku odeszła od nas pani Aleksandra Szemioth. Od 2011 roku pełniła rolę Prezesa Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Uroczystości pogrzebowe miały miejsce na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, dnia 14 stycznia 2021 roku o godz. 13 pod przewodnictwem duszpasterza Sybiraków Ojca Jerzego Pająka. Odbyły się  w reżimie sanitarnym, z powodu pandemii Coronawirusa.

Pani prezes Aleksandra Szemioth została uhonorowana pośmiertnie przyznanym przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działania społeczne na rzecz dokumentacji losów, historii i świadectwa przeżyć Sybiraków, które zawarła i upowszechniła w kilkunastu tomowych publikacjach: „ Tak było…Sybiracy „.

Odznaczenie zostało przekazane Rodzinie zmarłej przez pana Piotra Ćwika; zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP. Następnie odczytany został list od pana Wojewody Małopolskiego pana Łukasza Kmity.

Przy trumnie pani Aleksandry Szemioth przemawiali kolejno: pan Stefan Lubelski z Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków, pan Marian Boczar z Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, pan Jakub Ryba  z Instytutu Pamięci Narodowej, pan Michał Bursa,  przedstawiciel Rodziny i pan profesor Hubert Chudzio z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Na końcu uroczystości pożegnał czwartego Prezesa  Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków pan Tadeusz Sobaszek, członek Pocztu Sztandarowego. Przy dźwiękach Hymnu Sybiraków trumna została umieszczona w grobowcu rodzinnym

Pani Prezes, pani Aleksandro, Olu jest nam bardzo smutno bez Pani i czujemy się jak osierocone dzieci. Trudno jest nam uwierzyć, że nie będzie pani nam przewodzić, radzić, rozdzielać funkcje, opiekować się i troszczyć się o każdego Sybiraka naszego Związku. Trudno znaleźć odpowiednie słowa, które wyrażałaby to, co obecnie odczuwamy po Pani odejściu…….

Wanda Puszko-Tarnawska

Poniżej link do zdjęć z uroczystości pogrzebowej pani Aleksandry Szemioth wykonanych i udostępnionych przez panią Wandę Puszko-Tarnawską.

https://photos.app.goo.gl/6NJF5B2vEaA2QYz49