Wiosenne propozycje dla starszych krakowian

Uwaga: Poniższy artykuł opublikowany w marcu 2022 r. w Dwutygodniku Miejskim KRAKÓW.PL został zamieszczony na stronie krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków za zgodą Pani Anny Okońskiej-Walkowicz’

Anna Okońska-Walkowicz*

Nadchodząca wiosna, malejące zagrożenie pandemią i dostępne środki z budżetu Miasta sprawiają, że krakowscy seniorzy mogą skorzystać z kolejnych inspiracji, nowo zorganizowanych dla nich miejsc oraz nieodpłatnych usług.

Od d 1 kwietnia sieć Centrów Aktywności Seniorów wzbogaci się o pięć kolejnych miejsc, w których osoby starsze będą mogły, zależnie od potrzeb, codziennie się spotykać, uczyć się tańca towarzyskiego, języków obcych, obsługi komputera, zdrowo gotować, wędrować i ćwiczyć oraz pomagać potrzebującym. Nowe centra zyskały dzielnice: Stare Miasto, Krowodrza, Swoszowice, Bieńczyce i Nowa Huta,  które zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Z myślą o osobach 60+, które oddają się pasji malowania, w najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na najpiękniejsze prace. Artyści będą mieli czas na ich przygotowywanie do października, a 14 grudnia wybrane przez profesjonalne jury dzieła znajdą się na wystawie w Centrum Kongresowym ICE.

Należący do osób 60+ pasjonaci małych Form literackich zostaną zaproszeni do napisania wspomnienia z lat 80, a wyróżnione prace będą czytane w radiu i publikowane na naszych stronach. Proszę już dzisiaj zacząć myśleć o wydarzeniu, które mogliby Państwo uwiecznić w przesłanym na konkurs wspomnieniu.

1 marca Miasto wznowiło usługę „Meleks dla seniorów 70+i dla osób z niepełnosprawnością 65+”, która zapewni potrzebującym z tych grup pomoc w dotarciu na groby ich bliskich nacmentarzach komunalnych: Rakowice, Grębałów i Batowjce, Chęć skorzystania z usługi nalepy zgłosić trzy dni wcześniej dzwoniąc pod numer infolinii 12 413-33-33 czynnej codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -15.00. Seniorowi może towarzyszyć jedna osoba młodsza. Meleks jest do dyspozycji w poniedziałki, środy i piątki w godzę 10.00 -14.00 przez godzinę, a z udogodnienia można skorzystać cztery razy w roku.

„Złota Rączka” dla osób 60+ to darmowa usługa polegająca na wykonaniu drobnych napraw hydraulicznych, elektrycznych, ślusarskich, stolarskich i malarskich. Aby ją zamówić, należy telefonować w dni powszednie w godz. 10.00 -15.00 pod numer tel. 12-616-78-14.

„Asystent dla seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+” to usługa adresowana do osób, które chcą spacerować, uczestniczyć w życiu kulturalnym i towarzyskim, potrzebują rozmowy i informacji, ale ich stan zdrowia sprawia, że samodzielnie boją się wychodzić z domu. Asystent może też pomóc w robieniu zakupów. Asystent może towarzyszyć jednej osobie przez maksymalnie 50 godzin w kwartale. Usługi asystenckiej nie należy mylić z usługami pielęgnacyjnymi i opiekuńczymi, które zapewnia krakowski MOPS.

Pielęgnacja i profilaktyka stóp — Podolog dla osób 85+ oraz 70+
z niepełnosprawnościami” — to pomoc dla osób, które z racji wieku nie mogą same zadbać o swoje stopy. Specjalista przyjmuje w Centrum Rehabilitacji ,,Znowu w Biegu” przy ul. Odrzańskiej 13/2. W wyjątkowych przypadkach usługi mogą być wykonywane w domu osoby potrzebującej. Na wizytę można się zarejestrować (umówić) pod numerem tel. 609 915 005 od poniedziałku do piątku w goclz.10.00 -14.00. Wszelkie informacje dotyczące życia senioralnego miasta i Form pomocy osobom starszym można uzyskać w Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów, telefonując pod numer 12 445-96-67

*pełnomocnik  prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej